Έγκριση διεξαγωγής του εκπαιδευτικού προγράμματος των Special Olympics Hellas με τίτλο: «Play Unified. Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί» για μαθητές/-τριες Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας – σχ. έτος 2020-2021.

Απαντώντας στην από 10/07/2020 αίτηση του Πρέσβη ε.τ. κ. Κοδέλλα Διονύσιου, Προέδρου των Special Olympics Hellas, που αφορά σε αίτημα έγκρισης υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος των Special Olympics Hellas με τίτλο: «Play Unified.Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί» σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 47/01-10-2020 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ KAI ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ Αποστολή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο 1. Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας. Έδρες τους 2. Σχολικές μονάδες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας (μέσω των οικείων Διευθύνσεων) 3. Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων info@sivitanidios.edu.gr ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ Π/ΘΜΙΑΣ, Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΑ Β’ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β’ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β’ —- ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΜΗΜΑ Α’ Ταχ. Δ/νση : Ανδρέα Παπανδρέου 37 Τ.Κ. – Πόλη : 151 80 – Μαρούσι Ιστοσελίδα : http://www.minedu.gov.gr Email : spoudonde@minedu.gov.gr Πληροφορίες : Βάρλα Ά. (Δ.Ε.) : Μπερετούλη Γ. (Δ.Ε.) : Λυμπεροπούλου Φ. (Ε.Α.Ε.) : Μαραγκού Ο. (Ε.Ε.) : Γάκη Γ. (Φ.Α.) : Δεσποίνη Φ. (Π.Ε.) Τηλέφωνο : 210-34.43.272 (Δ.Ε.) : 210-34.43.314 (Δ.Ε.) : 210-34.42.933 (Ε.Α.Ε.) : 210-34.42.212 (Ε.Ε.) : 210-34.42.753 (Φ.Α.) : 210-34.43.293 (Π.Ε.) Fax : 210-34.43.390 1. Περιφερειακές Δ/νσεις Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας. Έδρες τους 2. Κοδέλλα Διονύσιο president@specialolympicshellas.gr εγκρίνουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Special Olympics Hellas με τίτλο: «Play Unified.Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου για το σχολικό έτος 2020-2021 και θα υλοποιηθεί σε όλη τη χώρα εντελώς δωρεάν. Η διάρκειά του θα είναι τρεις διδακτικές ώρες. Το ανωτέρω εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποτελεί ένα βιωματικό πρόγραμμα ενταξιακού αθλητισμού, που υλοποιείται ταυτόχρονα σε 14 κράτη με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών καθώς και των εκπαιδευτικών και γονέων των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας για τη νοητική αναπηρία. Στόχος του προγράμματος είναι να ενημερώσει όλους τους εμπλεκόμενους σχετικά με τη νοητική αναπηρία, να ευαισθητοποιήσει, να σπάσει στερεότυπα, να δημιουργήσει το αίσθημα της αποδοχής και της συνεισφοράς, να προωθήσει τη συνεργασία ατόμων με και χωρίς νοητική αναπηρία, εντός και εκτός γηπέδων και τελικά να προάγει την ένταξη των ατόμων με νοητική αναπηρία, σε έναν κόσμο χωρίς προκαταλήψεις απαλλαγμένο από φαινόμενα εκφοβισμού και αποκλεισμού.

Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 134116/Δ2/06-10-2020 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Συνημμένο: ένα (1) ηλεκτρονικό αρχείο