Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

Ενημέρωση σχετικά με το 3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 143888/Δ2/22-10-2020 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ. Φ15.1/24724/Δ2/19-2-2020 εγγράφου μας με θέμα «3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης για μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Σχολείων της Ομογένειας στο συνεδριακό κέντρο του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» στην Αθήνα –Φεβρουάριος 2021 – σχ. έτ. 2020-2021» και κατόπιν σχετικού αιτήματος από το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ», το Εργαστήριο Θετικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Παν. Πατρών, το Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Α.Π.Θ. και την Ε.Λ.Μ.Ε. Προτύπων Πειραματικών Σχολείων, σας ενημερώνουμε ότι λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών όπως αυτές έχουν διαμορφωθεί εξαιτίας της πανδημίας, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ KAI ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ —– Αποστολή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Γραμματεία του 3ου Μαθητικού Συνεδρίου Έρευνας και Επιστήμης Υπόψη κ. Θ. Πετρέσκου sec@scrs.edu.gr ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ Π/ΘΜΙΑΣ, Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β΄ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β΄ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β΄ Ταχ. Δ/νση : Ανδρέα —– Παπανδρέου 37 Τ.Κ. – Πόλη : 151 80 – Μαρούσι Ιστοσελίδα : http://www.minedu.gov.gr Email : spoudonde@minedu.gov.gr Πληροφορίες : Βάρλα Ά. (Δ.Ε.) Λυμπεροπούλου Φ. (Ε.Α.Ε.) Μαραγκού Ο. (Ε.Ε.) Κουροπούλου Χ. (Δ.Ε.) Τηλέφωνο : 210-344 3272 (Δ.Ε.) 210-344 2933 (Ε.Α.Ε.) 210-344 2212 (Ε.Ε.) 210-344 3273 (Δ.Ε.) Fax : 210-34.43.390 1. Περιφερειακές Διευθύνσεις Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας. Έδρες τους. 2. Γραφεία Συντονιστών Εκπ/κού Έργου (μέσω των Περιφερειακών Διευθύνσεων Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας) 3. Διευθύνσεις Δ.Ε. της χώρας. Έδρες τους. 4. Δημόσιες και Ιδιωτικές Σχολικές Μονάδες Δ.Ε. της χώρας και της Ομογένειας (μέσω των Διευθύνσεων Δ.Ε. της χώρας και της αρμόδιας Διεύθυνσης Π.Ο.Δ.Ε.Ε.Μ.Σ. του οικείου υπουργείου) 5. Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων info@sivitanidios.edu.gr το 3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης θα διεξαχθεί διαδικτυακά στις 12, 13 και 14 Φεβρουαρίου 2021. Οι παρουσιάσεις των μαθητών/τριών, καθώς και η παρακολούθηση από τους συνέδρους θα γίνουν με ευθύνη του Γραφείου Εκπαίδευσης του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ». Επισημαίνεται ότι βρίσκεται σε εξέλιξη η κατάθεση των περιλήψεων των εργασιών των μαθητών/τριών μέχρι τις 8 Ιανουαρίου 2021 (http://www.scrs.edu.gr/el/normal/home ). Σημειώνεται ότι το εν λόγω Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί με την προϋπόθεση ότι κατά το χρονικό διάστημα υλοποίησής του θα επιτρέπεται η διοργάνωση συνεδρίων από τις κείμενες διατάξεις και εφόσον τηρηθούν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας για την προστασία από τον κορωνοϊό COVID – 19 και οι προϋποθέσεις που περιγράφονται στο με αρ. πρωτ. Φ15.1/24724/Δ2/19-2-2020 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Συνημμένο: ένα (1) ηλεκτρονικό αρχείο