10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Έγκριση διεξαγωγής του 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού- σχ. Έτος 2020-2021.

Απαντώντας στο με αρ. πρωτ. Φ.2/1256/18-6-2020 έγγραφο με θέμα: «Χορήγηση Έγκρισης στο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας για το σχολικό έτος 2020-2021» που μας απέστειλε το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.Κ.Ε.Σ.) Κρήτης , σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 46/24-09-2020 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνουμε το 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ KAI ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ Αποστολή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο 1. Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας. Έδρες τους 2. Σχολικές μονάδες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας (μέσω των οικείων Διευθύνσεων) 3. Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων info@sivitanidios.edu.gr ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ Π/ΘΜΙΑΣ, Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΑ Β’ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β’ —– ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΜΗΜΑ Β’ Ταχ. Δ/νση : Ανδρέα Παπανδρέου 37 Τ.Κ. – Πόλη : 151 80 – Μαρούσι Ιστοσελίδα : http://www.minedu.gov.gr Email : spoudonde@minedu.gov.gr Πληροφορίες : Βάρλα Ά. (Δ.Ε.) : Μπερετούλη Γ. (Δ.Ε.) : Λυμπεροπούλου Φ. (Ε.Α.Ε.) : Μαραγκού Ο. (Ε.Ε.) : Δεσποίνη Φ. (Π.Ε.) Τηλέφωνο : 210-34.43.272 (Δ.Ε.) : 210-34.43.314 (Δ.Ε.) : 210-34.42.933 (Ε.Α.Ε.) : 210-34.42.212 (Ε.Ε.) : 210-34.43.293 (Π.Ε.) Fax : 210-34.43.390 1. Περιφερειακές Δ/νσεις Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας. Έδρες τους 2. ΠΕ.Κ.Ε.Σ. της χώρας (μέσω των ΠΔΕ) 3. κ. Γεώργιο Πανσεληνά panselin@gmail.com Ψηφιακής Δημιουργίας, το οποίο διοργανώνεται από το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.ΚΕ.Σ.) Κρήτης, απευθύνεται σε μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2020-2021 και θα διεξαχθεί από 13 έως 18 Απριλίου 2021, παράλληλα σε Ηράκλειο, Άγιο Νικόλαο Κρήτης, Αγρίνιο, Βόλο, Ιωάννινα, Καρδίτσα, Καλαμάτα, Καστοριά, Κοζάνη, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πειραιάς, Πύργο Ηλείας, Σπάρτη, Σύρο, Τρίκαλα, Τρίπολη και Χανιά και σε όσες ακόμα πόλεις δηλώσουν συμμετοχή μέσω των Περιφερειακών Υπηρεσιών και Δομών του Υ.ΠΑΙ.Θ.. Το «Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας» (http://www.digifest.info ) αποτελεί μια γιορτή της ψηφιακής δημιουργικότητας των μαθητών/τριών. Οι μαθητές/τριες μέσω των μαθημάτων της Πληροφορικής, αλλά και δράσεων των σχολείων στις οποίες συμμετέχουν εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, παύουν να είναι απλοί καταναλωτές ψηφιακών προϊόντων και γίνονται δημιουργοί. Έτσι, μέσα από τα ψηφιακά έργα τους εκφράζονται για θέματα που τους/τις απασχολούν και κατασκευάζουν λύσεις σε προβλήματα με τη βοήθεια της επιστήμης της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας της. Στο πλαίσιο του εν λόγω μαθητικού φεστιβάλ παρουσιάζονται έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο), στην Ευέλικτη ζώνη, στο μάθημα Ερευνητικές Εργασίες (Project) των ΓΕΛ και στη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων στα ΕΠΑΛ. Επιπλέον, είναι δυνατό να συμπεριληφθούν και έργα τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο κάποιας Σχολικής δραστηριότητας (Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας κ.α.) ή κάποιου διαθεματικού/διεπιστημονικού σχεδίου συνεργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων. Κατ’ αυτόν τον τρόπο το Φεστιβάλ ευνοεί την συνεργασία των εκπαιδευτικών Πληροφορικής με δασκάλους και εκπαιδευτικούς άλλων ειδικοτήτων.

Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 129235/Δ2/28-9-2020 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Συνημμένο: ένα (1) ηλεκτρονικό αρχείο