” Μπορούμε”, για την μη σπατάλη τροφής

Την Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023, στα πλαίσια ενημερωτικής περιβαλλοντικής δράσης, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με τον φορέα “Μπορούμε” και το τμήμα Γ2 του 5ου ΓΕΛ Σερρών.

Οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν για την αξία της μη σπατάλης φαγητού, το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της σπατάλης και απόρριψης του φαγητού, και έμαθαν τεχνικές που μπορούν να εφαρμόσουν στην καθημερινότητά τους προς τη σωστή κατεύθυνση.
Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν.
Με ενδιαφέρον την ενημέρωση, δέχτηκαν και έθεσαν ερωτήματα, και αποκόμισαν γενικότερο όφελος από αυτή τη δράση.
Σε συνέχεια της ενημέρωσης, και για να ολοκληρωθεί η δράση, οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν σε αυτήν δημιούργησαν ένα ενημερωτικό ερωτηματολόγιο που θα μοιραστεί για να απαντηθεί από άλλους συμμαθητές τους, έτσι ώστε να έχουμε ενδοσχολικό πολλαπλασιασμό της ωφέλειας από αυτή την δράση.
Η εκπαιδευτικός υπεύθυνη για την υλοποίηση της δράσης είναι η Χατζογλάκη Όλγα (ΠΕ06).