Προκήρυξη Αστυνομίας

Εκδόθηκε η Προκήρυξη Αστυνομίας 2022 από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας.

Προκηρύχθηκε στις 11 Φεβρουαρίου 2022, από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας ο διαγωνισμός για την κατάταξη ιδιωτών (ανδρών – γυναικών) στην Ελληνική Αστυνομία και εισαγωγή τους στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Προκήρυξη Αστυνομία 2022 Πανελλήνιες

Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε επτακοσίους τριάντα (730) και εκείνων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών σε εβδομήντα (70).

Οι Σχολές Αστυφυλάκων και Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας, κατατάσσονται στο 1ο, 2ο, και 4ο επιστημονικό πεδίο του άρθρου 4Α του ν.4186/2013.

Επισημαίνεται ότι, οι επιτυχόντες/ούσες θα εγγραφούν στις οικείες Σχολές, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Διαβάστε ολόκληρη την Προκήρυξη Αστυνομίας 2022