Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής

Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Λημματογράφησης Το Ίδρυμα Ωνάση και η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη διοργανώνουν Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό λημματογράφησης με θέμα την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και τίτλο: Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής σε συνεργασία με τα Γενικά Αρχεία του Κράτους, την Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα, την εταιρεία PostScriptum και τον Σύλλογο Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας.

Στόχος του διαγωνισμού Με αφορμή τον εορτασμό των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης αλλά και τον εορτασμό των 20 χρόνων από τη δημιουργία της Wikipedia, o Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός: Γίνε ένας σύγχρονος Εγκυκλοπαιδιστής, έχει ως στόχο

α) τη γνωριμία των μαθητών με την ιστορία της Εγκυκλοπαίδειας από την αρχαιότητα έως σήμερα,

β) την αναγνώριση της σημασίας της Wikipedia, της μεγαλύτερης ψηφιακής εγκυκλοπαίδειας, και τη χρήση της από τους εκπαιδευτικούς ως παιδαγωγικού εργαλείου στα πρότυπα της εκπαίδευσης για τον 21ο αιώνα, και

γ) την ενεργή συνεισφορά όλης, δυνάμει, της εκπαιδευτικής κοινότητας στον εμπλουτισμό του περιεχομένου της Wikipedia, με λήμματα σχετικά με το 1821. Πρόκειται για μία συμμετοχική δράση ενίσχυσης της ελληνοφωνίας και ανασύνθεσης ιστορικής γνώσης με άξονα την Επανάσταση του 1821 και όχημα την Wikipedia. Μαθητές από όλη την Ελλάδα θα κληθούν να διαχειριστούν αρχειακά τεκμήρια και μέσα από δομημένες διαδικασίες να συνδράμουν στην συγγραφή νέων λημμάτων και στον εμπλουτισμό και τη μετάφραση υπαρχόντων σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με την ιστορία του τόπου τους, θα εξοικειωθούν με τη διαχείριση ιστορικών πηγών με την καθοδήγηση ειδικών στους σχετικούς τομείς, θα εμπλουτίσουν τη θεματική «Ελληνική Επανάσταση του 1821» στην ελληνική Βικιπαίδεια και θα εξοικειωθούν με την ιδέα της Εγκυκλοπαίδειας όπως έχει εξελιχθεί ανά τους αιώνες.

Ο διαγωνισμός θα υλοποιηθεί εξ ολοκλήρου με ψηφιακά μέσα από την ψηφιακή πλατφόρμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης https://classroom.onassis.org και θα απευθύνεται σε Σχολεία (Γυμνάσια – Λύκεια) της χώρας και ελληνικά σχολεία του εξωτερικού. Τα λήμματα που θα παραχθούν ή θα εμπλουτιστούν θα αξιολογηθούν από ειδική Επιτροπή και οι σχολικές ομάδες με την πιο μεγάλη αλλά και ποιοτική συνεισφορά θα βραβευτούν από ειδική επιτροπή αξιολόγησης. Επιμέρους στόχοι του διαγωνισμού είναι να παρακινήσει σχολικές ομάδες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:

– Να κατανοήσουν τη λειτουργία της Βικιπαίδειας και να μάθουν να συγγράφουν σε αυτήν τεκμηριωμένα και το δυνατόν άρτια λήμματα

– Να εμπλουτίσουν τη Βικιπαίδεια με λήμματα και αρχειακό υλικό για την Επανάσταση του 1821 Να οργανώσουν σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ωνάση το υλικό κατά το πρότυπο των μεγάλων επαναστάσεων του εξωτερικού (Γαλλική, Αμερικάνικη) και θα αναδείξουν πρόσωπα, θεσμούς και ιστορικά γεγονότα της περιόδου γύρω από το 1821.

– Να «βιώσουν» την ιδέα του Διαφωτισμού και της εγκύκλιας γνώσης (Εγκυκλοπαίδειας) μέσα από μία σύγχρονη ψηφιακή προσέγγιση της ελευθερίας του λόγου και της πληθοποριστικής διάδοσης της γνώσης (crowdsourcing) με βάση τις αρχές της συλλογικότητας και του ανοιχτού περιεχομένου.

– Να μάθουν για την ιστορία, τη σημασία και την επίδραση της εγκυκλοπαίδειας από την αρχαιότητα έως σήμερα

– Να συνδυάσουν δημιουργικά τα μαθήματα της γλώσσας, της λογοτεχνίας, της ιστορίας, της γεωγραφίας και της πληροφορικής μέσα από τη μελέτη ιστορικών τεκμηρίων

– Να μπουν στη διαδικασία αναζήτησης πρωτογενούς υλικού, να έρθουν σε επαφή με πηγές και αρχεία και να κατανοήσουν τι από αυτά και πώς μεταφέρεται στην εγκυκλοπαίδεια

– Να συνεργαστούν με δημιουργικό τρόπο μέσα από τα διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα

– Να γνωρίσουν νέα ψηφιακά εργαλεία, να αποκτήσουν ψηφιακές δεξιότητες και παράλληλα να διευρύνουν τις γνώσεις τους

– Να γίνουν μέλη της κοινότητας των εγκυκλοπαιδιστών, δημιουργοί και όχι μόνο καταναλωτές πληροφορίας

– Να αποκτήσουν κριτήρια αξιολόγησης της προσφερόμενης πληροφόρησης ως γνώσης ή λιγότερο αξιόπιστου υλικού Το 2021 λειτουργεί ως ορόσημο για τη μετάβαση σε μία νέα ψηφιακή εποχή.

Η δράση ενισχύει τον ψηφιακό εγγραμματισμό και προωθεί την προοπτική μίας Ψηφιακής Ελλάδας, καθώς μαθητικές κοινότητες, μέσα από την εκμάθηση χρήσης σύγχρονων ψηφιακών εκπαιδευτικών εργαλείων, μετατρέπονται σε «έξυπνους» ψηφιακά, ενεργούς πολίτες. Οι ομιλίες, οι εκπαιδεύσεις, τα webinars και ο δομημένος με επιχειρήματα λόγος που θα συνοδεύσουν τη δράση, θα προσφέρουν ερεθίσματα και γνώσεις στους συμμετέχοντες σχετικά με την επίδραση της Επανάστασης στη διαμόρφωση της Ελληνικής Ιστορίας, την εμπλοκή των Μεγάλων Δυνάμεων και τους εξωτερικούς παράγοντες που επηρέασαν την έκβαση των γεγονότων. Επιπλέον, χάρη στον εκπαιδευτικό, ψηφιακό χαρακτήρα της, η δράση θα λειτουργήσει ως γέφυρα ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον, δίνοντας νέα ώθηση στην ιστορική γνώση και τη διαχείριση των πηγών, ενισχύοντας παράλληλα την αυτογνωσία και την εθνική συνείδηση των μαθητών.

Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής_Προκήρυξη Μαθητικού Διαγωνισμού final

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός `Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής`