Επικαιροποιημένες Οδηγίες ΕΟΔΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα, 1/02/2021, ξεκινά και πάλι η δια ζώσης λειτουργία του σχολείου. Για την αποφυγή της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 στις σχολικές μονάδες κρίνεται αναγκαία η τήρηση όλων των κανόνων και γενικών μέτρων προστασίας όπως η υποχρεωτική χρήση μάσκας, η τήρηση των μέγιστων δυνατών αποστάσεων μεταξύ μαθητών, εκπαιδευτικών, λοιπού προσωπικού και επισκεπτών, η σχολαστική εφαρμογή της υγιεινής των χεριών και η τήρηση των γενικών κανόνων καθαριότητας, ό,τι δηλαδή ίσχυε και εφαρμοζόταν και την προηγούμενη περίοδο λειτουργίας .

Σας διαβιβάζουμε επικαιροποιημένες Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας με θέμα: «Αρχές διαχείρισης υπόπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης COVID-19 σε σχολικές μονάδες και πρωτόκολλο αναστολής λειτουργίας σχολικών τμημάτων ή σχολείων».

Επικαιροποιημένες Οδηγίες ΕΟΔΥ

Αρχές διαχείρισης ύποπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης COVID-19 σε σχολικές μονάδες και πρωτόκολλο αναστολής λειτουργίας σχολικών τμημάτων ή σχολείων.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΟΔΥ 11-11-2020