Πρόσκληση-Επιλογή-Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού

(Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2003)

Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών, που αφορούν στην υποχρέωση των στρατευσίμων κλάσης 2024 (γεννημένοι το 2003) για κατάθεση Δελτίου Απογραφής από 2 Ιανουαρίου 2021 μέχρι 31 Μαρτίου 2021, σας γνωρίζουμε ότι, στο πλαίσιο των μέτρων ενάντια στη διασπορά του νέου κορωνοϊού (Covid-19), υλοποιήθηκε από την αρμόδια Διεύθυνση του ΓΕΕΘΑ και θα τεθεί σε λειτουργία από τις 2 Ιανουαρίου 2021 εφαρμογή ηλεκτρονικής κατάθεσης Δελτίου Απογραφής από τους ίδιους τους στρατεύσιμους. Η είσοδος στην εφαρμογή προϋποθέτει την προηγούμενη έκδοση από μέρους τους Αριθμού Φορολογικού Μητρώου και κωδικών πρόσβασης Taxisnet.

Ως εκ τούτου, παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων όπως ενημερώσουν σχετικά τους γονείς-κηδεμόνες των ανωτέρω στρατευσίμων, αποστέλλοντάς τους μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool ενημερωτικό σημείωμα με το παρακάτω περιεχόμενο:

Θέμα: «Κατάθεση Δελτίου Απογραφής στρατευσίμων κλάσης 2024 (γεννηθέντες το έτος 2003)» Κείμενο e-mail: «Οι άρρενες στρατεύσιμοι κλάσεως 2024 (γεννηθέντες το έτος 2003) δύνανται να καταθέσουν ηλεκτρονικά Δελτίο Απογραφής από 02-01-2021 έως 31-03-2021 μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr, με χρήση προσωπικών κωδικών Taxisnet, μεταβαίνοντας στον σύνδεσμο.