“Πρόβα Ζωής”

Για την “Πρόβα Ζωής”, κυριολεκτικά και μεταφορικά, μίλησε με τους μαθητές/τριες των Α3, Α4 και Α5 της Α’ Λυκειου, ο ψυχολόγος κ συγγραφέας κ.@ Paschalis Lampardis με αφορμή το ομώνυμο βιβλίο του, που διάβασαν τα παιδιά στη Λέσχη Ανάγνωσης που δημιουργήθηκε στα πλαίσια ΠΣΔ και Έκπαιδευτικού Ομίλου με τίτλο ” Ταξιδεύοντας στον κόσμο του βιβλίου” και “Εφηβική φωνή”!! Οι ερωτήσεις πολλές, οι απορίες για τη σχέση της επιστήμης της ψυχολογίας και της συγγραφής αρκετές και ο διάλογος εποικοδομητικός. Ο κ. Λαμπαρδής με ικανοποίηση άκουσε τους μαθητικούς προβληματισμούς και συζήτησε μαζί τους για ό, τι τους απασχολεί στην καθημερινή σχολική, κι όχι μόνο, ζωή τους. Τόνισε πως όλοι κ όλες πρέπει να πιστέψουν στον εαυτό τους, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και να μην το βάζουν κάτω σε οποία δυσκολία κι αν συναντήσουν. Προσωπικά εγώ, η κ.Μ.Πεταλίδου, ως υπεύθυνες του Προγράμματος και του Ομίλου, η Διευθύντρια κ Ε. Αλεξοπούλου κι ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστούμε τον κ. Πασχάλη Λαμπαρδή για την αλληλεπίδραση με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.