Σήκω ψυχή μου

“Σήκω ψυχή μου”… Εικόνες και μουσικές των προσφύγων του 22” , ο τίτλος της έκθεσης του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων που επισκέφθηκε χθες το Α5 του 5ου ΓΕ. Λ. Σερρών στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σερρών (Μπεζεστενι) που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Λυκείου Ελληνίδων Σερρών !! Θερμά συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία του! Οι μαθητές κ οι μαθήτριες αποκόμισαν γνώσεις και εμπειρίες από το πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό που ήταν στην διάθεσή- τους παράλληλα με την ξενάγηση από τον ιστορικό κ. Γ. Σταθακόπουλο και τη μουσειολόγο κ. Κ. Τζωρτζάτου, οι οποίοι εντυπωσιάστηκαν με το ενδιαφέρον κ τη συμμετοχή των παιδιών, ενώ οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν,, όπως σχολίασαν, πως η μουσική συνοδεύει κάθε πτυχή της ανθρώπινης ζωής και αποτελεί την ιστορία κάθε τόπου.