1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Σερρών

Στα πλαίσια του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ποίησης Σερρών φιλοξενήσαμε στο 5ο ΓΕ. Λ. σε συνεργασία με το Μουσικό Λύκειο Σερρών, την ποιήτρια Ελένη Αρτεμίου Φωτιάδου και τον ποιητή Τριαντάφυλλο Κωτόπουλο που συνομίλησαν με τους μαθητές κ τις μαθητριες των δυο σχολείων για την ποίηση, διάβασαν ποιήματα των δύο αλλά και δικά τους, που γράφτηκαν με αφορμή τον σχολιασμό και τη μελέτη έργων τους. Οι μαθητές κ οι μαθήτριες έκαναν ερώτησεις στους δυο ποιητές, οι οποίοι με χαρά και θέρμη απαντούσαν κι έμειναν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι με τη συμμετοχή και τη δημιουργικότητα των μαθητών. Μαθήτριες του Μουσικού Λυκείου διάνθισαν την συνάντηση με μουσικά ακούσματα από φλάουτο κ σαξόφωνο. Παράλληλα οι μαθητές κ οι μαθήτριες των δυο σχολείων ανεγνωσαν τα ποιήματα-λεζάντες που ετοίμασαν με αφορμή τον πινακα του Σερραίου Ζωγράφου, Giorgos Tansarlis . Ήταν μια πολυ ωραία διαδικασία και συνεργασία που χαρήκαμε με τις αγαπητες συναδελφισσες Ειρηνη Χατζοπουλου και Αθηνά Γεωργίου. Η εκδήλωση έκλεισε με έναν πολύ ωραίο μπουφέ με τη μέριμνα της Διευθύντριας του 5ου ΓΕ. Λ., κ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ .